Știați că… deșeurile medicale infecțioase…?

Deșeurile medicale infecțioase nu pot fi stocate în incinta unei unități medicale mai mult de 48 de ore.

Perioada admisă de lege (OMS 1226/2012, Art. 34) poate să ajungă până la 7 zile, însă numai dacă amplasamentul este prevăzut cu un sistem de răcire care să asigure o temperatură constantă mai mică de +4° Celsius.

Transportul și eliminarea deșeurilor medicale infecțioase trebuie să aibă loc în 24 de ore.

Stericycle România dispune de infrastructura necesară pentru tratarea deșeurilor medicale conform legii.